Zajímavá pexesa

Klasické pexeso vydávané kdysi firmou Pressfoto ČTK má formát 3 1/2 stánky s rozložením 1/2list titulka + čtyři kartičky a tři stránky po dvaceti kartičkách .Ukázka je z edice Společenský hry č.57 s názvem "Listy a plody" a "Televizní pexeso"

Tato pexeso znají všichni třicátníci a čtyřicátníci , jelikož provázelo naše mládí !

Dnes formát pexesa je různorodý a mnohdy i originální a každá firma má svůj formát .

Zde uvádím různé variace :

1, Pexeso " Skvělé vzpomínky - skiareál Špindlerův Mlýn a.s. " darovali mi ho ze skiareálu . V čem je jiné ? Je v plechové krabičce na tvrdých lesklých kartičkách . Bohužel toto pexeso mi ukradli při jedné přednášce děti , tak ho již ve sbírce nemám ! Pexeso mi po přečtení o všetečných dítkách zaslala do sbírky paní Vlaďka Spilková z Vítkovic v Krkonoších ! Takže ho dnes opět vlastním !!

2, Pexeso " Shrek the third - CEM-M " - bylo přiloženo v tabletách Cem-m . Pexeso mi darovala firma Delpharmea Nutraceuticals a.s. Má formát velikosti kvarteta a je v papírové krabičce  .

3, Pexeso " Supercars " od firmy Excellent Illusion Factory . Je v papírové krabičce na tvrdých kartičkách . Podobná pexesa dnes vydává fy.Mičánek, která se jimi inspirovala.

                1.                                          2.                                           3.

Pexesa s předtištěnou krabičkou na titulce vydává mnoho firem , je nutné je ovšem slepit . Typický představitel této formy je firma Akim . Krabička od firmy Akim je plus , ale pexesa mají i mínus , jelikož vydávají tzv.reedice . I v mé sbírce najdete totožná pexesa např.Tom a Jerry kde jsou pouze rozdílné vršky , ale i pexesa zcela shodná jak s kartičkami tak s vrškem lišící se pouze rokem vydání  viz.letošní reedice . Krabičku na slepení má u každého pexesa i již zmíněný vydavatel p.Mičánek

4, Mini pexesa v krabičce vydává firma Dino - foto " Micky mouse memo mini " má 24 tvrdých kartiček

5,6,Pexesa od pana Janigy ze Slovenska jsou složena z jeho překrásných fotografií .

                    4.                                        5.                                        6.

Zajímavostí v mé sbírce pexes je soubor pohlednic s pexesem vydané firmou Žaket . V roce 2004 vydala firma Žaket v rámci pořádání soutěže 8x4 ve středních Čechách sadu pohlednic s kvartetem a pexesem . Pozor toto je originální styl propagace , kde se hrabou putovní mapy s razítky .

 

V roce 2005,2006 vydali další sadu " Prahou krok za krokem "

Obě sady mi firma Žaket darovala !!

Pokud náhodou máte nějakou pohlednice z této sady , prosím zašlete mi ji - sadu nemám kompletní ,vlastním 28 kusů !

Originální pexesa mi daroval pan Jan Vojtíšek , který vyučuje výtvarný obor na ZUŠ Přelouč . Na této škole vydali pexeso s motivy zvířat, ale dosti zjednodušnými, což byl jejich tvůrčí záměr,chtěli  zachovat podstatu z každého zvířete, zjednodušit je, ale udržet podobu.Zklamán je pan Vojtíšek z rubové strany pexesa , kterou upravili v tiskárně a ta strana z výtvarného hlediska mu není příjemná .Pexeso vytvořili žáci ve věku od 5 do 18 let . Obrázek č.7
Zaslal mi ještě pexeso ze ZUŠ Pardubice-Polabiny, kde také kdysi vydali pexeso, tentokrate PTAČÍ . Obrázky nakreslili , poté do linolea vyryli a natiskly mladší žáci (7-10 let ) z výtvarného oboru této školy . Obrázek č.8 . Není to k zamyšlení - to je škola hrou !

                        7.                                         8.                                     9.

č.9 - zásilka z Moskvy - zásilka obsahovala pět pexes z jejich nabídky . Pexesa 1521-1525 . Екатерина mi pexesa zaslala po měsíčním jednání a zaslání dolarů do Moskvy . Kartónová pexesa jsou vložena do textilních balíčků č.10,11,12

                    10.                                     11.                                      12.

  

Podařilo se mi získat další pexesa vytvořena v Umělecké škole tentokráte ze ZUŠ Louny. Pexesa mi darovala paní ředitelka Jindřiška Riedlová . Jedná se o pexeso č.13 - Praha a pexeso č.14 - Hlavní města členských států Evropské únie . Pexesa jsou tvořeny z obrázku žáků ! Pokud máte zájem tato pexesa prodávat koukněte do sekce vydavatelé kde najdete kontakt na paní ředitelku . Pexesa jsou originální a v běžné distribuci je nelze sehnat a hlavně podpoříte dobrou věc !! Lze zakoupit i pexeso č.7 z ZUŠ Přelouč u pana Vojtíška !!

                13.                                        14.

č.15 Velice zajímavé je pexeso do fy.Optimum . Firma mi ho sama zaslala do sbírky ! Je kvalitně provedeno na tenčím kartónu a uloženo ve stylové krabičce .

č.16 Ve sbírce mám i pexesa vyrobena ručně . Na Aukru se mi podařilo získat dvě pexesa vojenské techniky druhé světové války . Pexeso je vyrobeno velice kvalitně včetně krabičky .

č.17 Bestiarium - pexeso na ručně vyrobeném papíru , které je součástí knihy jsem dostal darem od pana Horňáka , ten ho má také ve sbírce a řadí ho k nejcennějším pexesům .

Unikátní umělecké pexeso . " Z portrétů strážců Pražského hradu "

 Autor : Honza Vosynek - student fotografie
Honza Vosynek - student fotografie .

Vytvořil pexeso z portrétů strážců Pražského hradu.

Tento soubor prezentoval ve škole .Čokoládové pexesa

V Rakousku a Německu lze koupit nejenom pexeso v kartónovém provedení , ale i pexeso co potěší nejen oči , hlavně nám osladí život . Ve sbírce mám dvě pexesa z čokoládou ( ještě odolávám a nesnědl jsem ho ) !


Paličkované pexeso

Originální pexeso vytvořila Silvie Vasilyová sběratelka pexes !! Paličkované vzory jsou na modré látce o velikosti kartičky pexesa. Toto pexeso vlastní Silvie a pro nás sběratelé vydala klasické papírové pexeso .

Pexesa v zahraničí :

Itálie

Na webu lze objednat pexesa v Itálii a to pod názvem MEMO . Několik variací nabízí fy. Dal Negro . Fotky jsou z jejich webu .

Maďarsko

TOP Cars Kiadó - fanouškovský servr na modely vydal celkem osm pexes . Zde ovšem pod názvem Memory Games . Zajímavostí je , že má formát jako československá pexesa a je tištěn na papíru a musí se rozstříhat jako u nás . Není na kartónu a v krabičce !!

Fota maďarských pexes v mé sbírce . Pexesa mi daroval Andrej Hoos .

 Německo

Zde lze koupit pexesa pod názvem " Memo" nebo " Memory " a mají bohatý výběr , jedná se se o pexesa v krabicích a jsou na kartónu . Pár ukázek co lze koupit .