Ocenění mé sbírky od Klubu sběratelů kuriozit v kategorii POZORUHODNÁ SBÍRKA


Kdo jsem ?

Pexesa sbírám od osmi let. O systematickém sbírání se dá hovořit až od mých 12 let . Jako každé dítě i Já měl několik sbírek . Vlastnil jsem sbírku známek , žvýkačkových obalů a papírových modelů ( ty lepím dodnes a doufám , že můj nejrozsáhlejší model ( velkou knihu vystřihovánek " Městskou památkovou rezervaci " ) slepím do konce života !

Jelikož mé sbírání pexes sahá do osmdesátých let minulého století , vlastním i nejucelenější sbírku starých pexes vydaných firmou ČTK za totality ! Tyto pexesa stály 6,50 kčs a vydávaly se v gigantických nákladech až 180.000 kusů ! Bohužel již několik let marně sháním seznam vydaných pexes touto firmou a marně . Všechna pexesa od počátku stříhám a gumičkuji . Prvně mi na ně stačila krabice od vánoční kilogramové kolekce . Dnes mám pexesa roztříděná dle kategorii a uložena v plechových krabicích K dnešku je těch krabic dvacettři !! Po roztříhání pexesa mi zbude titulka a tu také archivuji , to jsou další čtyři krabice .

Dlouhá léta o mém sběratelství vědělo jen pár lidí . Bral jsem to jako bláznovství , přece je normální sbírat známky,kalendáříky ,pivní tácky .....,ale pexesa ?!? To není normální ! Až mě jednou upoutal článek v MF Dnes o rekordmanovi ve sbírání pexes Petru Mičánkovi zapsaném v České knize rekordů v té době zápis činil 230 pexes a následující obnovený zápis byl 630 pexes . Já vlastnil ve stejnou dobu 890 pexes . To byl impuls . Začal jsem shánět podobně "postižené" sběratele . Na internetu mě oslovil svou otevřeností " Klub sběratelů kuriozit " Sdružuje sběratelé různých oborů a to i menšinových . Najdou se v klubu sběratelé , kteří jsou osamoceni jako Já .V klubu pexesa sbíráme dva . Na inzeráty na webu mi začali odpovídat první sběratelé i když z jiných oborů a měnili jsme pexesa za předměty , které zajímali je . Ozvali se i první sběratelé pexes . Mezi prvními Pepa a Andrea ( mladý pár věnující se i jiným oborům sběratelství ) , následovala Monika . po půl roce se mi koněčně podařilo získat kontakt na Petra Mičánka . Pepa a Andrea chtěli po mě seznam a Já ho neměl. Uvažoval jsem jaký vytvořit , jak má vypadat ať je přínosem pro sběratele . Napadlo mě vytvořit seznam nejenom jmenný , ale i seznam dle kategorii a seznamy doplnit o fotografie jednotlivých pexes . To byl ovšem problém , nascanování jednoho pexesa trvá dlouho natož jeho popsání a dohledání titulky a seřazení kartiček . Vytvoření plnohodnotného seznamu mi zabralo 5 měsíců .Dnes fotografie v dobrém rozlišení (tj. na jednotlivé kartičky ) zabere přes 3 Gb . V tuto dobu jsem oslovoval různé firmy , instituce , města zda vydali pexesa a žasnul jsem co je vydaných pexes !! Sbírka se začala astronomicky rozrůstat a seznam je rozšířen o další kolonku a to kde jsem pexeso získal (kolonka není na internetu) .Dodnes mám tu spoustu obálek a dopisů zaslaných k mému sběratelství a MOC DĚKUJI VŠEM KDO MI POMOHLI ROZŠÍŘIT MOU SBÍRKU !!!! NENÍ NAD KRÁSNÝ POCIT KDYŽ OTVÍRÁTE OBÁLKU V NÍ JE NOVÉ PEXESO DO MÉ SBÍRKY !!

V červnu 2008 se z iniciativy Petra uskutečnilo historicky první setkání sběratelů pexes za účasti Petra , mě a Vendy . Navštívil nás vydavatel pexes p.Pachta z fy .Lynx . Vyměnili jsme si nejenom pexesa , ale hlavně naše zkušenosti . Setkání trvalo pět hodin.

Dalším mým cílem bylo vytvořit webové stránky , které si nyní pročítáte a doufám , že se Vám líbí a budou Vás inspirovat ke sbírání nejenom pexes , ale čehokoliv !!

Ať nám všem sběratelství skvétá  .

 

PAMATUJTE , ŽE COKOLIV VYHAZUJETE MŮŽE SE JINÉMU SBĚRATELI HODIT !! NEVÍTE CO S KALENDÁŘÍKY, CUKŘÍKY , MAPAMI , POHLEDNICEMI , PIVNÍMI TÁCKY , SVATEBNÍMI OZNÁMENÍMI ........ A HLAVNĚ S PEXESY ? Koukněte na stránky Klubu sběratelů kuriozit , nebo je zašlete na mou adresu a Já je už rozešlu dalším sběratelům !

Děkuji za Vaše pexesa ( nejenom pexesa ) ochotu , vstříctnost a Váš čas !

Kde se o mé sbírce psalo :

O mé sbírce pexes se již také psalo v novinách , časopise , na webu a místní televizi . Já sám nevyhledávám tyto aktivity , ale pokud někdo chce o sbírce napsat nejsem proti . Zůčastňuji se besed s dětmi a v letošním roce největší akce na kterou mě pozvali byla " Bambiriáda v Praze " https://www.bambiriada.cz/2009.php?goto=PRAH_A&artlistpage=11   . O Bambiriádě a mé besedě psal například Hlas Trojky v květnu : https://www.hlastrojky.babylon90.com/cisla/87.pdf na webu např. Mediafax.cz https://www.mediafax.cz/domaci/2879860-Prazskou-Bambiriadu-zahaji-prvni-dama-Livia-Klausova . Článek o sbírce pexes vyšel také na Slovensku v časopise Lesník www.lesy.sk/files/downloads/lesnik/2009/Lesnik5_2009_web.pdf  . V červenci se objevila malá beseda o sběratelství pexes v místní televizi pro Orlovou https://www.tvportaly.cz/orlova/11423-beseda-8-7-2009-pavel-hanzel  .

Bambiriáda 2009 Praha

Zúčastnil jsem se besedy s dětmi na Bambiriádě v Praze ve čtvrtek 4.6.2009 na Střeleckém ostrově . Děti mohli prokázat znalosti našich osobností z historie i součastnosti a za 15 razítek v knížečce dostali originální pexeso Babiriády 2009 . Toto pexeso lze sehnat pouze na Bambiriádě v Praze . Pro ty , kteří ho nemají alespoň ukázka . Pexeso mi darovali jmenovitě paní Lišková z " České rady dětí a mládeže " , která mne na tuto akci zároveň pozvala . 

Dětem jsem rozdal 60 pexes města Orlové , které mi darovala pro ně p.Cibulková -tisková mluvčí města Orlová .

Informace o " Bambiriádě " :www.bambiriada.cz/2009.php?goto=PRAH&lng=cz