Vývoj pexes

Za totality pexesa vydával podnik ČTK-Pressfoto v edici společenské hry . Ve spolupráci s členy Klubu sběratelů pexes jsme vytvořili kalog pexes vydaných touto firmou, jelikož neexistuje oficiální seznam . Pro zajímavost zde uvádím vývoj televizních pexes . Pokud hledáte všechny verze, tak je najdete v záložce "Televizní pexesa" a najdete zde i názvy jednotlivých pohádkových postav. 

Vůbec první pexeso je pexeso Indiánské vydané v roce 1965 v nákladu 10000 kusů.

První pexeso originální replika - dar pana Prince !!

Pan Princ vydal repliku k třicátému výroči vzniku pexesa v roce 1995 . Pan Princ je vlastíkem ochranné známky .

Přední strana

Zadní strana pexesa s věnováním "Pavlu Hanzlovi Zdenek Princ leden 2013 "

Ukázka otevřeného pexesa

Další staré pexeso - černobíle fotky zvířat - nerozstříhané !!

Druhou verzi černobílých zvířatek má Monika Konečná - liší se tím , že na rubové straně nejsou červené pásy !!

Ukázka nerozstříhaných starých pexes

První z této řady je pexeso s modrým lemováním č.1 . Dále následovalo až devět verzí pexes s růžovým okrajem (+ slovenské mutace) č. 2.-6.. V pexesech se mění pouze některé kartičky . Celou sérii provází např. kartička 2-vlk , 3-Runcajs atd. Některé byly nahrazeny 18-robot Emil , 19-pes Bella atd., jednoduše večerníčky a pohádky s těmito postavami časem vymizely z obrazovky a proto i z pexesa . Otázka: Znáte všechny postavičky ? A co Vaše děti ? A Vaši vnuci ? Ano je to tak , tak staré je to první pexeso !! Všechna televizní pexesa a názvy postaviček můžete vidět v záložce " Televizní pexesa "

                1.                                            2.                                        3.

                    4.                                              5.                                        6.

Následovaly pexesa s modrým vrškem č.7 a č.8 s novou grafikou .Na obrázcích jsou do té doby opomíjené postavičky a až v sedmém vydání se objevuje světově známá postavička " Krtečka " !! Následovaly č.9 a č.10.

                     7.                                            8.                                        9.

Pamatujete si tyto pexesa , nemáte náhodou doma ještě jinou verzi ? Pokud ano zašlete mi alespoň foto , nejlépe však celé pexeso ať mám kompletní sbírku .

Z dalších jejich pohádkových pexes lze uvést např. č.11 Ferda mravenec, č.12 Včelka Mája .

                  10.                                        11.                                    12.

č.13 Pohádkové , č.14 Houby č.15 Ovoce zelenina je krásně ztvárněno

                 13.                                        14.                                    15.

č.16 Politické - jeho foto zveřejňuji pouze jako ukázku  a distancuji od nařčení z propagace komunismu !! č.17 Zoologie - toto pexeso jsem v mládí použil do přírodopisu a celé pexeso znovu získal až loni od Vendy . Sehnání mi trvalo 18 let ! č.18 Astronomické

                 16.                                            17.                                    18.

 

č.19 Indiánské - doslova sen pro děti ovlivněné dobou Vinettoua ( druhé vydané pexeso v roce 1966) č.20 novější Indiánské č.21 druhé vydání ze sbírky Moniky Konečné

                19.                                            20.                                    21.

Mezi zajímavost patří č.22 Prior - kam chodím nakupovat a shodné pexeso má pouze jiný vršek a vydali ho pro pražany č.23 Kotva - obchodní dům č.24 Dopravní

                 22.                                        23.                                    24.

Za totality se jen vzácně objevily pexesa tvořená z fotografii . První pexeso se zvířátky jste viděli již na předešlých fotkách č.25 ZOO . Vydali také hrady a zámky a to první vydání č.26 a druhé vydání č.27 . Po revoluci vydali ještě reedice.Hrady a zámky č.23 mě inspirovali k návštěvě vyobrazených památek a dokonce vydavatele p.Bártu ml. z Ab Art pressu k vydávání pexes z fotografií na Slovensku - patří mezi špičku v této kategorii , ovšem p.Bárta měl pexeso č.27 a Já mu zaslal první vydání !!

                    25.                                        26.                                    27.

Reklamní pexesa . Již za totality vycházela pexesa firem , ale jsou poměrně nedostupná . Vyšlo například pexeso figurek Igra , nebo pexeso mlékaren č.28 nebo pro Čs pojištovnou č.29 Zvířata ( dvojí vydání jedno má oranžový vršek a druhé červený vršek ) a č.30 spořínkovo .   

               28.                                            29.                                    30.

č.31.Rostliny od Státní spořitelny , č.32 Zdraví máš jen jedno ,č.33 Československý červený kříž .Obě pexesa ze sbírky Moniky Konečné

                31.                                            32.                                        33.

Dnes vychází spousta reklamních pexes . Za reklamní lze z dnešního pohledu brát i pexesa vydaná k oslavě komunistických armád . č.34 Poznej ČSLA č.35 Poznej ČSLA a bratrské armády států Varšavské smlouvy č.36 Svazarm

                34.                                            35.                                        36.

A zde ukázka hry které nakreslil pan Nesvadba .

Jak vzniká pexeso ?

První co předchází vydání pexesa je myšlenka , jako u všeho . Musí si člověk rozmyslet co na pexesu bude , kolik bude mít kartiček . Pak si rozhodne v jakém nákladu pexeso se vydá , kde se bude prodávat . Následně se vyberou obrázky , fotografie jednotlivých kartiček vloží do vytvořené předlohy ( grafickému návrhu ) doplní se popisky a následuje zkušební výtisk v tiskárně . Po odsouhlasení správnosti barevnosti , popisků a uspořádaní přichází tisk . Většinou se na arch vejdou tři pexesa . Nabízím Vám ukázku tisku pro fy.LYNX a archy pana Mičánka .

Jako raritku v mé sbírce mám vadný arch z tisku starých " televizních pexes " (večerníčkový) kde došla barva .

Následně se pexeso rozřeže , složí , zabalí po padesáti kusech a předá se vydavateli a ten je dá do prodeje . Výsledná cena záleží na kvalitě papíru , tisku , ceně obrázku ..... a proto můžeme pexeso koupit už od 15 kč výše .