Poradna sběratele


Archivace, skladování pexes.


Píše se rok 2005, má sbírka čítá cca.600 pexes a vejdou se rozstříhané do tří papírových krabic, nazpaměť znám jaká pexesa mám ve sbírce a co je na kartičkách (alespoň jsem si to myslel). V roce 2008 ovšem nastává obrat, pexes je už 1300 a Já ztrácím přehled o všech pexesech a hlavně o různých verzích. Pexesa stříhám ihned po zakoupení nebo se o to snažím, když už držím v ruce nůžky a pexesa stříhám, tak to je ten správný relax. Ovšem ještě než ho rozstříhám, otevřu si počítači seznam a zkotroluji zda pexeso mám již ve sbírce a když ho najdu v seznamu, zkontroluji jednotlivé kartičky zda se na nich něconezměnili. Pak zkoumám ještě titulku, protože člověk nikdy neví. Pokud pexeso ve sbírce i po prozkoumání mám napíšu na něj číslo, pod kterým pexeso ve sbírce mám např. "p815" jako Pavel a číslo, pexeso putuje do krabice na výměnu, ať mám co přivést na vrchol mé sběratelské aktivity "sraz sběratelů pexes". Nemám-li pexeso zapíšu ho do seznamu pod nové číslo, vepíšu název, vydavatele, rok vydání, web vydavatele, počet karet, místo zakoupení a zařazení do tématu.

Pexeso putuje na hromádku k rozstříhání. Výjimku tvoří jen stará pexesa z ČTK, či pexesa kde se nezměnili kartičky, ale pouze titulka (důvod je jednoduchý, jak bych pak prokázal, že pexeso je jiné). Pexesa stříhám dle nálady, asi tak jednou za měsíc. Po rozstříhání seřadím párové kartičky k sobě, pexeso opatřím gumičkou a evidenčním číslem.

Pexeso v tomto stavu putuje do krabice (mezičlánku) kde čeká na oskenování. Vyvstává otázka od sběratelů "Proč to skenuje?", je to prosté, už v prvopočátcích sbírání jsem si pexesa fotil, abych rozeznal, jaké pexesa mám a po vypracování prvního seznamu k jednotlivým číslům jsem přiřadil i link k fotce pexesa a na jednom setkání sběratelů mě vnuknul Jirka Skřivánek jeho nápad, ať se v seznamu objeví foto pexesa při najetí kurzoru na název pexesa. No a je to tam. Na otázku proč na fotce nejsou všechny kartičky, je jednoduchá odpověď, skener má velikost A4 a Já používám jen jednu fotku, tak co vejde na velikost A4 je na fotce. Fotka obsahuje horní kartičku a kartičky dle číselné řady, pokud nemají čísla tak kartičky náhodně setříděné.


Oskenované pexesa roztřídím dle témat a založím do krabice. Krabic s jednotlivými tématy, mám několik a proto jsou očíslované dle číselné posloupnosti. Do seznamu vepíšu do sloupce "ak - archivační krabice" zkratku kde je pexeso uloženo např.J5 znamená jazyky krabice číslo 5. V případě, že se potřebuji na pexeso podívat, najdu krabici dle čísla a pexeso lépe najdu. Umístění v krabicích se může měnit. Pexeso si beru na přednášku, či výstavu a hned ho nezakládám zpátky, tak si ho pak zařadím do krabice dle toho, kterou vezmu a je-li v ní místo. Používám dva druhy krabic. První byly plechové, ale jak to bývá, přestali je prodávat. Aktuálně kupuji krabice plastové.

A tak vypadá archivace celé sbírky rozstříhaných pexes, kartónová a nerozstříhaná pexesa na fotce nejsou.